Warsztaty shogi dla ambitnych: Najważniejsze otwarcia w shogi

Ze względu na coraz bardziej doskwierający brak polskojęzycznych materiałów dla silnych i ambitnych graczy, chcemy zaproponować cykl warsztatów teoretyczno-praktycznych poświęconych najważniejszym joseki, czyli teorii debiutowej dotyczącej shogi.

Warsztaty będą odbywały się we Wrocławiu, w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czas trwania: około 5-6 godzin podzielone na kilka tematycznych bloków (na zmianę teoria i praktyka) z przerwami na życzenie.

Wykładowca: Wojciech Jedynak, 1 Dan FESA, instruktor shogi i pasjonat teorii debiutów, mistrz Polski 2016
Kontakt: wjedynak@gmail.com, tel. 533-26-02-88

Plan zajęć

Podczas pierwszej części każdego spotkania uczestnicy:
 1. Dowiedzą się jak definiujemy dane otwarcia i co je charakteryzuje,
 2. Nauczą się Jakie są klasyczne warianty i jakie są często popełniane błędy, czyli jak łatwo wygrać z przeciwnikiem, który nie zna teorii.
 3. Poznają najważniejsze sekwencje prowadzące do głównych wariantów i przećwiczą je od razu w praktyce.
 4. Dowiedzą się o historii danego joseki, o profesjonalistach, którzy przyczynili się do jego rozwoju oraz zobaczą kilka najważniejszych partii historycznych. 

W drugiej części słuchacze:

 1. Dowiedzą się, jakie są najnowsze trendy w grze zawodowej, które warianty są modne wśród graczy pro, a które są często grane przez silnych graczy amatorskich.
 2. Poznają najważniejsze pozycje tematyczne, które są (lub do niedawna były) analizowe do upadłego zarówno przez profesjonalistów jak i adeptów ze szkoły zawodowców.
 3. Rozegrają gry treningowe zaczynając z wybranych przez siebie pozycji tematycznych.

Dodatkowo każdy uczestnik zajęć otrzyma komplet autorskich notatek oraz plik kilkunastu zapisów gier pro, które pomogą zrozumieć kluczowe warianty w danym joseki. Wszystkie materiały zostaną opracowane na podstawie klasycznej oraz najnowszej japońskiej literatury tematycznej i na podstawie bazy danych klasycznych oraz najnowszych partii czołowych profesjonalistów.

Na końcu opowiem także skąd samemu czerpać wiedzę na temat otwarć, jakie oprogramowanie jest do tego przydatne i których zawodników warto śledzić.

Zajęcia są zasadniczo przeznaczone dla dorosłych oraz młodzieży gimnazjalnej i wyżej, ale możliwy jest także udział ambitnych uczniów szkoły podstawowej - podczas drugiej częsci zajęć dostaną oni zadania do rozwiązywania oraz pozycje do trenowania. Warsztaty zostaną tak przeprowadzone, aby nawet osoby, które spotkają się z danym debiutem pierwszy raz mogły go potem z powodzeniem stosować (oczywiście zawężając zakres stosowanych wariantów).

Poprzednie spotkania

Strona zajęć pilotażowych Kakugawari (Wymiana Gońców) (spotkanie odbyło się 2 kwietnia 2017)

Najbliższe spotkanie

Joseki 2: Yokofudori (Otwarcie Bocznego Pionka, ang. Side Pawn Picker)

Termin zajęć: sobota 13 maja, start o godz 11:00, zakończenie około 16-17:00 (po warsztatach planowane jest wspólne wyjście na obiad i integrację dla chętnych).

Miejsce: Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, plac Grunwaldzki 2/4 (MPK: przystanek Most Grunwaldzki), sala 603 (ta sama sala co ostatnio)

W niedzielę 14 maja razem z ekipą wrocławską planujemy organizację towarzyskiego turnieju shogi rozgrywanego tempem błyskawicznym pod chmurką, zachęcamy zatem przyjezdnych do zaplanowania dłuższego shogowego pobytu we Wrocławiu.

Wybrana literatura źródłowa do warsztatów:
 • 羽生の頭脳9 ,10 (Mózg Habu, tomy 9 i 19)
 • 羽生善治の定跡の教科書 (Podręcznik joseki autorstwa Habu)
 • 横歩取りのマップ(Shoji Segawa, Mapa Yokofudori)
 • 将棋・序盤完全ガイド・相居飛車編 (Hirokazu Ueno , Kompletny podręcznik otwarć, podwójna wieża statyczna)
 • よくわかる横歩取り(Hirotaka Nozuki, Naucz się dobrze Yokofudori)
 • ひと目の定跡 (Madoka Kitao, Joseki at a glance)
 • ひと目の横歩取り(Yuya Nagaoka, Side pawn picker at a glance)
 • NHK将棋講座 (wykłady shogowe w NHK, czyli japońskiej telewizji publicznej)
 • Najnowsze artykuły z 将棋世界 (Świat shogi)
 • Zapisy gier z 将棋年鑑2014-2016 (Rocznik shogi)
 • Tony Hosking, The masters of shogi
 • Tony Hosking, The art of shogi
 • Tomohide Kawasaki, filmy na youtube
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach proszone są o kontakt z wykładowcą mejlowo: wjedynak@gmail.com, telefonicznie: 533-26-02-88 lub osobiście podczas zajęć z shogi.

Wykład odbędzie się pod patronatem Polskiego Związku Shogi. Członkowie Polskiego Związku Shogi (z opłaconą składką za 2017 rok) płacą jedynie 5 zł (pięć złotych), osoby niezrzeszone mogą wziąć udział w zajęciach majowych w cenie regularnej 25 złotych.

Wstępny nabór prowadzony jest do 5 maja, zajęcia odbędą się jeśli zapisze się co najmniej 6 osób. Maksymalny limit miejsc: około 20 osób.
Zajęcia w języku polskim.

W przypadku pozytywnego zainteresowania zajęciami możliwa będzie kontynuacja cyklu. Proponowane tematy kolejnych spotkań:
 1. Yagura, czyli co się stało z klasyką shogi?
 2. Klasyczna wieża na czwartym polu i Fujii System,
 3. Radosna Wieża Centralna, czyli Gokigen Nakabisha,
 4. Szalone sabaki, czyli Szybki Atak Ishidy i różne formacje Ishidy

Wstępnie planowana jest organizacja jednego spotkania w miesiącu. Na życzenie możliwe będzie powtórzenie zajęć w innych miastach Polski (np. przy okazji większego turnieju).

Lista zgłoszonych uczestników

 1. Grzegorz Adaszewski
 2. Jakub Jarosz
 3. Tomasz Jarosz
 4. Patryk Korcyl
 5. Kornel Krawiec (jeśli zdąży)
 6. Dawid Paradowski
 7. Miłosz Roman
 8. Norbert Rzechuła
 9. Krzysztof Sieja