Warsztaty shogi dla ambitnych: Najważniejsze otwarcia w shogi

Ze względu na coraz bardziej doskwierający brak polskojęzycznych materiałów dla silnych i ambitnych graczy, chcemy zaproponować cykl warsztatów teoretyczno-praktycznych poświęconych najważniejszym joseki, czyli teorii debiutowej dotyczącej shogi.

Warsztaty będą odbywały się we Wrocławiu, w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czas trwania: około 5-6 godzin podzielone na kilka tematycznych bloków (na zmianę teoria i praktyka) z przerwami na życzenie.

Wykładowca: Wojciech Jedynak, 2 Dan FESA, instruktor shogi i pasjonat teorii debiutów, mistrz Polski 2016, drugi otwarty wicemistrz Polski 2018
Kontakt: wjedynak@gmail.com, tel. 533-26-02-88

Plan zajęć

Podczas pierwszej części każdego spotkania uczestnicy:
 1. Dowiedzą się jak definiujemy dane otwarcia i co je charakteryzuje,
 2. Nauczą się Jakie są klasyczne warianty i jakie są często popełniane błędy, czyli jak łatwo wygrać z przeciwnikiem, który nie zna teorii.
 3. Poznają najważniejsze sekwencje prowadzące do głównych wariantów i przećwiczą je od razu w praktyce.
 4. Dowiedzą się o historii danego joseki, o profesjonalistach, którzy przyczynili się do jego rozwoju oraz zobaczą kilka najważniejszych partii historycznych. 

W drugiej części słuchacze:

 1. Dowiedzą się, jakie są najnowsze trendy w grze zawodowej, które warianty są modne wśród graczy pro, a które są często grane przez silnych graczy amatorskich.
 2. Poznają najważniejsze pozycje tematyczne, które są (lub do niedawna były) analizowe do upadłego zarówno przez profesjonalistów jak i adeptów ze szkoły zawodowców.
 3. Rozegrają gry treningowe zaczynając z wybranych przez siebie pozycji tematycznych.

Dodatkowo każdy uczestnik zajęć otrzyma komplet autorskich notatek oraz plik kilkunastu zapisów gier pro, które pomogą zrozumieć kluczowe warianty w danym joseki. Wszystkie materiały zostaną opracowane na podstawie klasycznej oraz najnowszej japońskiej literatury tematycznej i na podstawie bazy danych klasycznych oraz najnowszych partii czołowych profesjonalistów.

Na końcu opowiem także skąd samemu czerpać wiedzę na temat otwarć, jakie oprogramowanie jest do tego przydatne i których zawodników warto śledzić.

Zajęcia są zasadniczo przeznaczone dla dorosłych oraz młodzieży gimnazjalnej i wyżej, ale możliwy jest także udział ambitnych uczniów szkoły podstawowej - podczas drugiej częsci zajęć dostaną oni zadania do rozwiązywania oraz pozycje do trenowania. Warsztaty zostaną tak przeprowadzone, aby nawet osoby, które spotkają się z danym debiutem pierwszy raz mogły go potem z powodzeniem stosować (oczywiście zawężając zakres stosowanych wariantów).

Poprzednie spotkania

Strona zajęć pilotażowych Kakugawari (Wymiana Gońców) (spotkanie odbyło się 2 kwietnia 2017)

Strona zajęć z Yokofudori (Side Pawn Picker) (spotkanie odbyło się 12 maja 2017)

Najbliższe spotkanie

Joseki 3: Fujii System (Wieża na czwartym polu, Atak Fujiego na Anagumę)

Termin zajęć: sobota 19 maja, start o godz 11:00, zakończenie około 15 (po warsztatach planowane jest wspólne wyjście na towarzyski turniej shogi szybkich i błyskawicznych w plenerze przy dobrej pizzy - miejsce: lokal Przestrzeń, niedaleko stadionu Olimpijskiego, tam gdzie rok temu). Szczegóły na Facebooku.

Miejsce: Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, plac Grunwaldzki 2/4 (MPK: przystanek Most Grunwaldzki), sala 711 (sala w której odbywają się zajecia szkoły shogi)

W niedzielę 20 maja zapraszamy do lokalu Fundacji Nami (ul. Przelot 7) na rankingowy turniej Shogi Hanami. Szczegóły na Facebooku.

Wybrana literatura źródłowa do warsztatów:
 • 羽生善治の定跡の教科書 (Podręcznik joseki autorstwa Habu)
 • 将棋・序盤完全ガイド・振り飛車編 (Hirokazu Ueno , Kompletny podręcznik otwarć,wieża statyczna kontra ruchoma)
 • ひと目の定跡 (Madoka Kitao, Joseki at a glance)
 • NHK将棋講座 (wykłady shogowe w NHK, czyli japońskiej telewizji publicznej)
 • Najnowsze artykuły z 将棋世界 (Świat shogi)
 • Zapisy gier z 将棋年鑑2014-2016 (Rocznik shogi)
 • Katsumata Kiyokazu, Lectures on the latest strategies
 • Tony Hosking, The masters of shogi
 • Tony Hosking, The art of shogi
 • Tomohide Kawasaki, filmy na youtube
 • International Shogi Magazine Issue 1
Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach proszone są o kontakt z wykładowcą mejlowo: wjedynak@gmail.com, telefonicznie: 533-26-02-88 lub osobiście podczas zajęć z shogi.

Wykład odbędzie się pod patronatem Polskiego Związku Shogi. Członkowie Polskiego Związku Shogi (z opłaconą składką za 2018 rok) płacą jedynie 5 zł (pięć złotych), osoby niezrzeszone mogą wziąć udział w zajęciach majowych w cenie regularnej 25 złotych.

Zajęcia w języku polskim.

W przypadku pozytywnego zainteresowania zajęciami możliwa będzie kontynuacja cyklu. Proponowane tematy kolejnych spotkań:
 1. Yagura, czyli co się stało z klasyką shogi?
 2. Radosna Wieża Centralna, czyli Gokigen Nakabisha,
 3. Szalone sabaki, czyli Szybki Atak Ishidy i różne formacje Ishidy
 4. Nowości w Aikagari, czyli Double Wing Attack
 5. Co to są te Gangi?

Na życzenie możliwe będzie powtórzenie zajęć w innych miastach Polski (np. przy okazji większego turnieju).

Zapisy mejlowo (wjedynak@gmail.com), telefonicznie (533-26-02-88) lub w wydarzeniu na Facebooku.

Lista zgłoszonych uczestników