Turniej handikapowy dla początkujących graczy i nie tylko

4 lutego 2018 roku (niedziela) odbędzie się pierwszy w 2018 roku handikapowy turniej shogi dla początkujących graczy (i nie tylko). Formuła będzie taka jak w zeszłym roku, poniżej przypominamy zasady.

Ideą turnieju jest umożliwienie łatwego debiutu osobom, które niedawno zaczęły naukę shogi oraz a także rozegranie wielu gier rankingowych wszystkim pozostałym chętnym. Ze względu na ograniczenia lokalowe oraz sprzętowe wymagana jest wcześniejsza rejestracja mejlowa lub smsowa u sędziego (kontakt podano niżej). Dysponujemy sprzętem dla około 20~25 graczy, ale w razie większego zainteresowania ściągniemy komplety od kolegów z Krakowa lub Warszawy. Lista zarejestrowanych osób będzie spotniowo publikowana na stronie www.shogi.wroclaw.pl/turniej-handikapowy

W standardowych turniejach rozgrywa się ustaloną liczbę rund (zazwyczaj pięć), tym razem będzie nieco inaczej. Osoby, które zakończą swoją grę, będą mogły (po krótkiej przerwie) rozegrać kolejną partie. Dzięki temu młodzi zawodnicy będą mieli okazję rozegrać wiele gier i zmierzyć się z przeciwnikami na różnym poziomie.  Jest to system stosowany w japońskich klubach shogi (tzw. shogi dojo). Zawodnicy będą dobierami w pary ręcznie przez sędziego tak, aby debiutanci mogli porównać się z osobami, które posiadają już ranking FESA oraz tak, aby każdy uczestnik miał szansę wygrać swoją pierwszą grę rankingową.

W turnieju mogą wziąć udział zarówno debiutanci oraz osoby, które zdobyły już ranking FESA, ale w drugim przypadku sędzia może narzucić grę z handikapem, aby wyrównać szanse.

Obowiązuje gra z zegarem szachowym, każdy uczestnik będzie miał 20 minut czasu podstawowego oraz 40 sekund byo-yomi (czas, w którym należy wykonać każde posunięcie po tym jak wykorzystamy czas podstawowy). Przed rozpoczęciem turnieju odbędzie się krótkie szkolenie z obsługi zegara.

Wpisowe w wysokości 10 zł należy opłacić gotowką przed rozpoczęciem zawodów. Najlepsi zawodnicy otrzymają drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.

Rankingi i ew. stopnie zdobyte przez uczestników zostaną ogłoszone na stronie www.shogi.wroclaw.pl oraz na fanpejdżu Shogi Wrocław na Facebooku w ciągu kilku dni po zakończeniu turnieju. Uzyskanie rankingu oznacza w pewnym sensie oficjalne wejście dla świata shogi, nasze nazwiska pojawiają się wtedy na liście polskich graczy Polskiego Związku Shogi oraz na oficjalnej liście rankingowej FESA. Ranking jest podstawą kwalifikacji do Mistrzostw Polski, które odbędą się 28-29 kwietnia we Wrocławiu, umożliwa także porównanie się z miłośnikami shogi z całej Europy (i nie tylko).

Czas i miejsce turnieju:

Data: 04.02.2017 (niedziela)
Start turnieju
11:30, przewidywany koniec: około 15:00.
Miejsce: Budynek C-13 Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 23-25, Wrocław
Sala: 2.05 (ew. sąsiednia), II piętro

Organizator/sędzia: Wojciech Jedynak (tel. 533 260 288, e-mail: wjedynak@gmail.com)
Wpisowe: 10 zł

Dostępne jest także wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/330022407479556/

Lista zarejestrowanych osób

 1. Dawid Paradowski 1 kyu (liceum)
 2. Kornel Krawiec 2 kyu (liceum)
 3. Grzegorz Adaszewski 2 kyu (dorosły)
 4. Cyprian Doruch 6 kyu (gimnazjum)
 5. Maksymilian Kolczyński 10 kyu
 6. Jacek Machowicz 11 kyu
 7. Maciej Dąbrowski 14 kyu
 8. Damian Łagun 15 kyu
 9. Mateusz Dąbrowski 19 kyu
 10. Asadkhon Rakhimov (379 elo)
 11. Kacper Błasiak
 12. Agata Gawin
 13. Michał Niebrzydowski
 14. Julita Czaplińska
 15. Anna Bralska

Relacje z poprzednich turniejów w tej formule: