NAMI CUP

Sprawozdanie

Pierwszy turniej o puchar Fundacji NAMI zgromadził aż 22 graczy z czterech krajów. Tak wysoką frekwencję udało się uzyskać dzięki licznemu udziałowi przyjezdnych graczy z Warszawy oraz z Krakowa. Warty podkreślenia jest także udział Adriana Wołoszyna, mistrza Polski z 2015 roku. Adrian ostatnio grywa w turniejach na żywo dość sporadycznie, więc możliwość gry z nim przed Mistrzostwami Polski w 2016 była dużą atrakcją dla graczy z czołówki. W turnieju wzięli udział zarówno gracze zaawansowani (aż czterech "danowców") jak i osoby, które grają dużo krócej, więc zdecydowaliśmy się na użycie systemu McMahon. Dzięki temu już od pierwszej rundy gry były bardzo wyrównane.

W turnieju nie zabrakło niespodzianek. Grzesiek, Wojtek i Mariusz wygrali z wyżej sklasyfikowanymi graczami dan, a w wielu grach wynik zmienił się dosłownie w ostatniej chwili. Podobnie do ostatniej rundy toczyła się walka o czołowe miejsca.

Po czterech rundach Wojtek prowadził z kompletem punktów, ale gonili go Krzysiek, Władek i Mariusz. W ostatniej rundzie Wojtek przegrał z Krzyśkiem i ostatecznie trzy osoby miały 4 punkty, więc znaczenie miały "małe punkty". O pierwszym miejscu Wojtka Jedynaka zadecydowała ostatnia klasyfikacja pomocnicza, tzw. progresja, czyli suma punktów po każdej z rund. Krzysiek Sieja zajął miejsce drugie, a Władek Zakrzewski, który trafił na nieco słabszych przeciwników, stanął na najniższym stopniu podium. Łukasz Marczak z trzema punktami został najlepszym graczem do lat 18, a Oliwier Witoń uzyskał wyróżnienie za udany debiut w turnieju.

Podsumowując, pierwszy Nami CUP okazał się największym turniejem w Polsce przed Mistrzostwami Polski i zgromadził pięciu z ośmiu graczy, którzy uzyskali kwalifikację do zamkniętej części Mistrzostw Polski 2016. Aż sześciu graczy zdobyło nowe stopnie, a kolejna szóstka uzyskała przyrosty rankingowe. Cieszy także powrót do gry turniejowej juniorów młodszych oraz kilku graczy wrocławskich, którzy są z nami od pierwszego wrocławskiego turnieju. Zapraszamy serdecznie za rok na kolejną edycję turnieju i na pozostałe turnieje we Wrocławiu.

Polski

Zapraszamy 16 kwietnia (sobota) na otwarty turniej shogi do Wrocławia, będzie to prawdopodobnie ostatnia szansa na sprawdzenie się przed Mistrzostwami Polski :-)

Zasady: McMahon, 5 rund, 20 min + 40 sek byo-yomi, turniej rankingowy
Miejsce: Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, ul. Energetyczna 14, Wrocław
Start: 11:00
Koniec: około 16:00
Sędzia: Wojciech Jedynak
Wpisowe: 10 zł
Organizatorzy: Polski Związek Shogi i Fundacja NAMI

Lista uczestników i zapisy: ChessArbiter