Kontakt

Instruktorzy shōgi i dōbutsu shōgi we Wrocławiu

Przydatne linki

Spotkania w roku szkolnym 2016/2017

Spotkania klubu shogi w Fundacji NAMI (Wrocław, ul. Energetyczna 14) - spotkania są tymczasowo zawieszone, w roku szkolnym 2016/2017 spotykamy się regularnie w ramach Wrocławskiej Ligi Shogi.

W razie wszelkich pytań oraz przed pierwszą wizytą w klubie zachęcamy do kontaktu z instruktorami (telefonicznie, przez e-mail bądź przez dedykowaną grupę na Facebooku).

Nowy konkurs internetowy

W roku szkolnym 2016/2017 ruszyła pierwsza edycja Ligi zadaniowej z Gier strategicznych na Wrocławskim Portalu Matematycznym prowadzona przez W. Jedynaka. Można spodziewać się wielu zadań z shogi oraz innych gier planszowych. Są już dostępne zadania na styczeń, najlepsi uczestnicy na koniec cyklu otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Portal.

Wrocławscy pasjonaci shōgi podczas I Otwartych Mistrzostw Wrocławia

Najbliższe turnieje i pokazy we Wrocławiu

 • Trzeci turniej z cyklu Wrocławska Liga Shogi odbędzie się w niedzielę 5 marca o godzinie 12:00 w lokalu Fundacji NAMI.Szczegóły na stronie ligi oraz na Facebooku.

 • Kolejny turniej dla początkujących odbędzie się w niedzielę 26 marca. Szczegóły na stronie turnieju.

 • Drugi turniej o puchar Fundacji Nami odbędzie się w niedzielę 9 kwietnia w lokalu Fundacji NAMI. Będzie to jednocześnie czwarty turniej z cyklu Wrocławska Liga Shogi.
Zapraszamy także na pozostałe turnieje ogólnopolskie, więcej informacji na stronie Turnieje w Polsce.

Ostatnie wydarzenia

 • 4 lutego odbył się drugi turniej Wrocławskiej Ligi Shogi. Szczegóły na stronie ligi oraz na Facebooku.
 • 28 stycznia odbył się pierwszy w tym roku turniej shogi dla początkujących. Zgromadził on aż 31 zawodników. Wyniki, relacja oraz galeria zdjęć są dostępne na stronie turnieju.
 • Sezon 2017 rozpoczęliśmy turniejem Trzech Króli, który odbył się 6 stycznia. Turniej zaingurował cykl Wrocławska Liga Shogi Wiosna 2017. Wyniki dostępne są na stronie ligi.
 • Ostatni wrocławski turniej shogi w 2016 roku odbył się 11 grudnia. Był to trzeci i ostatni turniej w cyklu Wrocławska Liga Shogi. Szczegóły dostępne są tutaj.
 • 11 listopada rozegraliśmy Trzeci Turniej shogi z Okazji Święta Niepodległości. Był to jednocześnie drugi turniej w cyklu Wrocławska Liga Shogi. Wyniki oraz zdjęcia są dostępne na podstronie cyklu.
 • 30 października rozegraliśmy pierwszy turniej cyklu Wrocławska Liga Shogi. Wyniki oraz zdjęcia są dostępne na podstronie cyklu.
 • 24-25 września 2016 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Wrocławia. Wyniki oraz zdjęcia są dostępne na podstronie turnieju.
 • W dniach 21-24 lipca odbył się Festiwal Shogi 2016, którego głównym wydarzeniem były I Otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów. Wyniki, zdjęcia oraz relacja z turnieju są dostępne na dedykowanej podstronie.
 • Podczas 5 Mistrzostw Polski instruktorzy z Wrocławia osiągnęli bardzo dobre wyniki: Wojciech Jedynak został Mistrzem Polski 2016, a Krzysztof Sieja zajął czwarte miejsce.

Dostępna jest także pełna lista wydarzeń.

Loga naszych partnerów

https://sites.google.com/site/shogiwewroclawiu/home/pzshogi_logo.pnghttps://sites.google.com/site/shogiwewroclawiu/home/dkn_uj_male.pnghttps://sites.google.com/site/shogiwewroclawiu/home/hoshi_male.jpgJaponica CreativaMaru

Shōgi i dōbutsu shōgi

Czym jest shōgi?

Shōgi (jap. 将棋, dosł. „gra generałów”) to japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9x9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

Plansza z oznaczeniami ruchów bierek pomagająca w nauce gry w shōgi. Fot. Maciej Pogorzelski

Czym jest d
ōbutsu shōgi?

Dōbutsu shōgi (jap. どうぶつ将棋, "shogi ze zwierzątkami") to uproszczony wariant gry, którego zasady można wytłumaczyć w kilkadziesiąt sekund. Dōbutsu shōgi to gra przystosowana do nauki nawet dla małych dzieci: jak widać na rysunku poniżej bierki są oznaczone poprzez rysunki zwierzątek i kropki pokazują w jaki sposób zwierzątka się poruszają. Autorką zasad jest japońska zawodowa szogistka i wielkiego formatu popularyzatorka shōgi, pani Madoka Kitao.


Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi
Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi. Źródło grafiki: Wikipedia.