Kontakt

Instruktorzy shōgi i dōbutsu shōgi we Wrocławiu:

Przydatne linki

Spotkania regularne

Od czerwca 2018 roku działają regularne spotkania w dwóch miejscach i terminach:
 • Poniedziałki, 18-21
  Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Chopina 9a.
 • Środy, 17-20
  Fundacja Przyjaźni Polsko-Japonskiej Nami, ul. Przelot 7

  Spotkania są bezpłatne, szczegółów można się dowiedzieć u instruktorów, na Fanpegu oraz w Grupie (linki powyżej). Spotkania są przeznaczone dla dojrzałych osób. Dzieci zapraszamy na zajęcia szkoły shogi prowadzonej przez Wojtka Jedynaka.

Turnieje shogi

Najbliższe turnieje we Wrocławiu:
 • 17 czerwca odbędzię się III Turniej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. Szczegóły są dostępne na stronie turnieju.
 • Od 29 czerwca do 1 lipca odbędą się II Mistrzostwa Europy Juniorów. Pierwsze informacje są już dostępne na stronie turnieju.
Pełna lista turniejów ogólnopolskich jest dostępna na stronie Turnieje w Polsce.

Nauka shogi

W roku szkolnym 2017/2018 odbywają się następujące zajęcia otwarte:

Nabór trwa cały rok, pierwsze zajęcia w drugim półroczu odbędą się 10 lutego.

Prowadzimy także regularne zajęcia w kilku szkołach we Wrocławiu i jesteśmy chętni podjąć współpracę z kolejnymi placówkami. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Wojciechem Jedynakiem (wjedynak@gmail.com, tel. 533-26-02-88). Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Nauka gry.

Pozostałe inicjatywy związane z shogi

Warsztaty z podstawych otwarć dla ambitnych graczy

Warsztaty dla wszystkich tych, którzy chcą poznać dobrze podstawy otwarć w shogi.Do tej pory odbyły się dwa spotkania, termin trzecich zajęć zostanie podany podany później. Szczegóły tutaj.

Wrocławscy pasjonaci shōgi podczas I Otwartych Mistrzostw Wrocławia

Ostatnie wydarzenia

 • 2-3 czerwca 2018 roku odbyły się II Mistrzostwa Polski Juniorów. Szczegóły są dostępne na stronie turnieju.
 • 20 maja 2018 roku odbyło się Shogi Hanami, czyli turniej shogi w piknikowej atmostrze. Szczegóły sa dostępne na Faceboku.
 • W dniach 28-29 kwietnia 2018 roku we Wrocławiu odbyły się VII Mistrzostwa Polski w shogi. Fotorelacja oraz pełne wyniki są dostępne na stronie turnieju. Miejsce medalowe:

  VII Mistrzostwa Polski w shogi

1. Kamil Michaluk (Wrocław)
2. Karol Stanclik (Wrocław)
3. Adam Dziwoki (Rybnik)
4. Rafał Śliwiński (Wrocław)

VII Otwarte Mistrzostwa Polski w shogi

1. Kamil Michaluk (6 pkt z 7 możliwych)
2. Władysław Zakrzewski (6 pkt) (Warszawa)
3. Wojciech Jedynak (5 pkt) (Wrocław)
4. Rafał Śliwiński (5 pkt)
Dostępna jest także pełna lista wydarzeń.

Shōgi i dōbutsu shōgi

Czym jest shōgi?

Shōgi (jap. 将棋, dosł. „gra generałów”) to japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9x9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

Plansza z oznaczeniami ruchów bierek pomagająca w nauce gry w shōgi. Fot. Maciej Pogorzelski

Czym jest d
ōbutsu shōgi?

Dōbutsu shōgi (jap. どうぶつ将棋, "shogi ze zwierzątkami") to uproszczony wariant gry, którego zasady można wytłumaczyć w kilkadziesiąt sekund. Dōbutsu shōgi to gra przystosowana do nauki nawet dla małych dzieci: jak widać na rysunku poniżej bierki są oznaczone poprzez rysunki zwierzątek i kropki pokazują w jaki sposób zwierzątka się poruszają. Autorką zasad jest japońska zawodowa szogistka i wielkiego formatu popularyzatorka shōgi, pani Madoka Kitao. Gra Dōbutsu shōgi została w 2017 roku wydana w Polsce pod nazwą Złapmy Lwa przez firmę EiSystem, komplety są dostępne w sklepie internetowym, dostępny jest także pakiet dla szkół z poduszkową planszą demonstracyjną.


Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi
Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi. Źródło grafiki: Wikipedia.